Raha

Lugu ilmus jaanuaris ajakirjas Tiiu

Raha pööningul: õlilampide eest saab uskumatut hinda küsida! 

Urve Vilk, ajakiri Tiiu, 20. aprill 2020, 14:43
Raha pööningulFoto: Marko Mumm
Kevadeti võetakse maamajades või suvilates ikka ette suuremat sorti suurpuhastus. Kui see plaan ka pööningule viib, tasub aga suure tuhinaga ettevaatlik olla. Esiti kasutuna näiv kraam võib osutuda vägagi väärtuslikuks – eksklusiivse õlilambi eest võib saada koguni 400 eurot!

Kui elektrit veel igas majas polnud, valgustas pimedatel talveõhtutel kodu õli- ehk petrooleumilamp. Valgust tekitab neis leek, mis põleb õlisse ulatuva puuvillpaela ehk tahi otsas. Heledaks põlemiseks vajaliku tõmbe tekitab põletile asetatud silindriline lambiklaas. Leek saab õhku altpoolt põletis olevate avade kaudu. Leek nõrgeneb sedamööda, kuidas tahi väljaulatuv ots lühemaks põleb, aga seda saab siis ülespoole keerata. 

Tänapäeval on õlilamp alles veel nii mõneski kuurinurgas ja lakapealsel. Kui lamp seisab seal kasutult, tasub see vanavarana müüki panna. Lambi kasutamiseks vajalikku tahti ja õli saab poest osta ja kindlasti on neid, kes tahaksid lampi kas iluasjaks või elektrikatkestuseks valmistudes soetada. 

50–75 eurot 

Lihtsaid õlilampe on müügil mitut sorti – lauale tõstmiseks, seinale kinnitamiseks ja lakke riputamiseks. Konkreetse lambi hind sõltub disainist ja kasutatud materjalidest. Kuldse Börsi kuulutuste lehel küsitakse läbipaistva kupliga laualambi eest 50 eurot, rippuvaid lihtsamat sorti õlilampe müüakse hinnaga kuni 75 eurot. 

80–400 eurot 

Petrooleumilampe pakkuvas portaalis Retro24.ee maksab kõige odavam lihtne valge kupliga valguseandja 80 eurot. Kõige kallim on vähem levinud rohelise kupliga lamp, mis maksab veidi üle 200 euro. Veelgi eksklusiivsema väljanägemisega õlilampe leiab Idla Antiik poest – sinistes ja rohelistes toonides kuplitega ja metallornamentikaga lambid on müügis hinnaga kuni 400 eurot.