Tarbija

Lugu ilmus Õhtulehe lisas Kodu ja ehitus

Kas pehmeid mänguasju võib pesumasinas pesta? 

Ia Mihkels, Õhtuleht, 28. aprill 2020, 07:09
Foto: Vida Press
Mänguasjamüüjad ütlevad kui ühest suust, et kõigepealt tuleks uurida lelu külge kinnitatud silti: tavaliselt on seal täpselt kirjas ka juhised puhastamise kohta.

Muretult võib pesumasinasse pista tuntud firmade pehmed lelud, mille sildil on masinpesu lubav märk. Mõistlik on kasutada jahedama veega (nt 30kraadist) programmi ja vältida tugevatoimelisi pesuvahendeid. Põhjuseks, miks masinpesu ei soovitata, on sageli pehmete mänguasjade täitematerjal – näiteks terasid sisaldavaid lelusid on keeruline korralikult kuivaks saada. Kui aga niiskus jääb terade vahele, võib see põhjustada tervisele kahjuliku hallituse teket. Seetõttu tuleks selliste mänguasjade puhul eelistada pigem pindmist puhastust. Kui mänguasjal on detaile, mis võivad lahti tulla (nt kaisukaru silmad), pese seda pesukotis.

Masinaga pestud mänguasju ei soovitata suurtel pööretel tsentrifuugida, pigem võiks lasta neil soojas õhurikkas kohas rahulikult läbi kuivada. Karvased kaisuloomad jt lelud tuleks enne kuivama panemist kohevamaks saputada ja pärast lõplikku kuivamist vajadusel ka kammida.

Enne kui pehmed beebilelud lapsele kätte anda, tasuks sildid eemaldada: need võivad mänguasja küljest lahti tulla ja lapse hingamisteedesse sattudes õnnetuse põhjustada. Küll aga tuleks silt alles hoida või panna puhastamisvõimalusi puudutav info kirja kusagile, kust see on vajaduse korral hõlpsalt leitav. Nii mõneski peres on sedasorti märkmete tarvis majapidamisraamat, kus on koos kõikvõimalik kodus kasutatavaid esemeid, remondimaterjale jm puudutav info.